کودپاش چیست و ساختار آن چگونه است؟

(مطلب علمی)

کودپاش چیست و ساختار آن چگونه است؟

 

کودپاش ها عرض مفید پاششی دارند و معمولا توسط دو پروانه کود را به سطح مزرعه پراکنده می کنند. سعی شود کودپاشی با سرعت حرکت تراکتور به صورت یکنواخت صورت پذیرد که پاشش یکنواختی را در سراسر مزرعه شاهد باشیم. معمولا کودپاشی در هر زمانی ممکن است اما بهتر است در زمانی انجام شود که رطوبت زمین در حد گاورو باشد. چرا که زمین خیس و گل آلود کشش تراکتور را با مشکل مواجه خواهد نمود. کود از قسمت انتهای مخزن توسط زنجیر کف به جلو و به سمت دهانه خروجی دستگاه حرکت داده می شود. هنگام خروج توسط خردکن کلوخ های احتمالی خرد و شکسته شده و روی پروانه ها که به صورت سانتریفیوژ می گردند ریخته می شود. ماشین های کودپاش تیداپارس دارای دو پروانه مقعر می باشند که کود را به عرض 15 متر روی زمین به طور یکنواخت پخش میکنند.

 

بررسی انواع تجهیزات کودپاش و بذرپاش

کارایی تجهیزات بذرپاش و کودپاش چگونه است؟

دستگاه بذرپاش و کودپاش در رده ماشین آلات پرکاربرد کشاورزی است. این دستگاه ها می­‌تواند مقدار بذر و یا مقدار کود را کنترل ­کند، سپس آنها را در داخل زمین در عمق مناسب جایگذاری کرده و با خاک روی آنها را می­‌پوشاند. میزان پاشش و عمق برداری خاک توسط اپراتور دستگاه قابل تنظیم است.
پاشش بیش از حد کود شیمیایی باعث تخریب زمین حاصلخیز کشاورزی می گردد. پاشش ناموزون بذر نیز باعث می­‌گردد، محصول در یک نقطه انبوه و در نقطه دیگر تُنُکْ و کم پشت باشد. توزیع یکنواخت کود و کنترل مقدار کود شیمیایی، پاشش و پخش مقدار مناسب کود و بذر در خاک، عوامل موثری در تولید محصول با حداقل هزینه و با بهترین کیفیت هستند.

طرز کار دستگاه بذرپاش و کودپاش چگونه است؟

اپراتور باید پس از انجام تنظیمات لازم، محفظه ای که در زیر دستگاه تعبیه شده را از کود و بذر پر نماید. ریزش بذر یا کود توسط پاشنده‌ها انجام پذیر است. این محفظه دارای سوراخ هایی است که باعث می­شود پاشش بذر یا کود به صورت یکنواخت در سطح خاک مزرعه انجام ­شود. در نتیجه تراکم سطح کشت، یکنواخت می شود و جوانه های گیاهان در فواصل یکنواخت رشد کرده و کیفیت محصول مطلوب می­‌گردد.

انواع تجهیزات کودپاش و بذرپاش 

تجهیزات کودپاش و بذرپاش در انواع  مختلفی به صورت زیر وجود دارند که کشاورز بر حسب ابعاد زمین خود، محل واقع شدن زمین و هزینه مورد نظر خود، آن را انتخاب می نماید.

  • تجهیزات کودپاش و بذرپاش دستی
  • تجهیزات کودپاش و بذرپاش چرخ دار
  • تجهیزات کودپاش و بذرپاش پشتی  
  • تجهیزات کودپاش و بذرپاش تراکتوری

تجهیزات کودپاش دستی در دو نوع پشتی و چرخ دار وجود دارد که نوع پشتی بر پشت اپراتور حمل می­‌شود. نوع دستی چرخ داربرای زمین های مسطح و به طور معمول زمین­‌های چمن قابل استفاده است. نوع تراکتوری دستگاه در پشت تراکتور و یا تیلر نصب می­‌شود و اپراتور در قسمت راننده ماشین نشسته و پاشش بذر یا کود را به کمک ماشین انجام می دهد.

 

دستگاه بذرپاش تراکتوری و دستگاه کودپاش تراکتوری چگونه کار می کنند؟

دستگاه بذرپاش و کودپاش تراکتوری، به قسمتی در پشت تراکتور وصل می شود و با حرکت ماشین، عمل پاشیدن بذر یا کود به صورت یکنواخت و به آسانی انجام می­‌گردد. این تجهیزات در ابعاد و اندازه­ های های مختلفی وجود دارند که انواع بزرگتر آن بر روی تراکتور و کمرشکن بزرگ نصب می گردد و انواع کوچکتر آن ها بر روی تیلر نصب می شود. این ماشین آلات کار حرکت دادن تجهیزات کودپاش و بذرپاش را انجام می ­دهند.

دستگاه بذرپاش و دستگاه کودپاش دوار یا سانتریفیوژ چگونه کار می کند؟

در صنعت کشاورزی مزرعه داران و کشاورزان پس از چند بار برداشت محصول برای تقویت خاک و مغذی ساختن آن به عمقی از خاک کود اضافه می کنند. جهت پاشش یکنواخت و توزیع شده کود بر روی خاک از دو نوع کلی کودپاش نوسانی و کود پاش دوار یا بذر پاش دوار استفاده می ­شود. در مزارع ایران بیشتر از نوع کودپاش دوار استفاده می­ گردد. به این نوع دستگاه کودپاش سانتریفیوژ و کودپاش گریز از مرکز هم گفته می ­شود. برای کاربرد دستگاه بذرپاش – کودپاش سانتریفیوژ باید عرض کار موثر دستگاه و مقدار پاشش بذر یا کود را تنظیم نمود. در این صورت گذشته از آنکه مقدار بذر یا کود در حد مطلوب و به صورت بهینه استفاده می­ شود، بلکه توزیع آن در عمقی از خاک هم یکنواخت و متعادل است.

 

در انتخاب تجهیزات کودپاش و بذرپاش چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

مساحت مزرعه

اندازه و ابعاد توری پاشش(ابعاد موود استاندار هستند متناسب با نوع بذر)

ArabicEnglishPersian
0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.