پرورش گوسفند

پرواربندی گوسفند

مطلب علمی

پرواربندی گوسفند

پرواربندی گوسفند : گوسفند به دلیل دارا بودن جثه کوچک، اهلی بودن، تولید گوشت، شیر، پشم و …جزء حیواناتی است که انسانبه پرورش آن روی آورده است.خیرا پرورش و پرواربندی گوسفند و بز علاوه بر روستائیان، تبدیل به شغل دوم مردم شهرنشین وشاغل در شهرها شده است.پرورش گوسفندان
جزء مشاغلی است که نه تنها در آن هیچ ضرری شامل شما نمی شود بلکه کل سرمایه شما بر میگردد.
انواع روش های پرواربندی گوسفندوبرهمعمولیبره ها مستقیما از شیر مادر تغدیه می کنند و علاوه بر ان مقداری کنسانتره به صورت آزادانه در اختیار آنها قرار می گیردرشدنمو این بره ها بستگی زیادی به میزان شیر مادردارد.3تا4ماهگی ازمادرجدامیشوندودر5ماهگی که به وزن 45تا50کیلو رسیدند بهکشتارمیرسند.کنسانتره ایبره ها در سن 2تا 3 هفتگی از مادر جدا می شوند و آنها را به مصرف کنساتره با پروتئین 18 درصد عادت می دهند که ازمزایای این روش است.شیرپروار در اروپا مرسوم است و در این روش بره ها فقط با شیر مادر تغذیه می شوند و در 3 ماهگی وقتی که وزن آنها به 20 کیلو گرم رسید کشتار می شوند.تغذیه پرواربندی گوسفند
دانه جو اگر بصورت بلغوری خورانده شود، یکی از منابع تامین انرژی برای دام است.کاه ازنظرارزش غذایی بسیارضعیف است لذا بایستی با کود اوره غنی سازی شود.
سبوس ارزش غذایی زیادی دارد وبرای دام سهل الهضم وملین ودارای فسفر زیادی است.کنجاله تخم پنبه و سویا پروتئین زیادی دارد و یکی از اساسی ترین مواد درخوراک گوسفند پرواری می باشد. تفاله و ملاس چغندر، مازاد کارخانجات قند است و به علت قندی بودن و خوش خوراک کردن مواد غذایی برای پرواربندی بسیار مناسب می باشند.
یونجه برای دام خوش خوراک است و از نظر پروتئین، کلسیم و ویتامین بسیار غنی است. ارزش غذایی برگ یونجه بیش تر از ساقه آن استلذا زمان و نحوه برداشت آن تاثیر زیادی روی ارزش غذایی آن دارد.نکات کلی دررابطه باپرورش گوسفند پرواربندی گوسفند درمقایسه باگاو ومرغ نیازب تجهیزات کمتروکم خرج تری دارد.فصل پرواربندی گوسفند دراوایل پاییزمی باشد.در پرورش گوسفندان به روش پرواربندی اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید زمان مناسب برای خرید گوسفند می باشد.بره‌ها معمولاً بعد از شیرخوارگی و درحالی‌که 20 الی 25 کیلو وزن‌ دارند خریداری می‌شوند.بهترین زمان برای خرید بره شیری در تابستان است.
از آنجاکه خرید دام مهم‌ترین مرحله به شمار می‌رود باید در خرید دقت شود و نژادهای سنگین مثل: افشاری، مهربان، بهمنی، بلوچی، زندی، کردی، عربی، سنجابی و سنگسری انتخاب شود. تا پس از 100 روز بره‌ها به وزن تقریبی 45 تا 50 کیلو برسند.
قبل از از شروع پرواربندی گوسفند ، مواد خوراکی لازم را تهیه نمائید، خرید در زمان مناسب باعث صرفه جوییدر هزینه های تغذیه ای می گردد.
سعی گردد ازدام های مسن و میش های پیر جهت پرواربندی گوسفند و بز استفاده نگردد چون دام های پیر افزایش وزنکمتری دارند و به جای گوشت لایه چربی ذخیره می کنند.
حدود10% از دام های پروار خود را ماهیانه توزین کنید تا از روند افزایش وزن دام ها در طول برنامه پرواربندی مطلع شوید و در صورت لزوم اقدامات اصلاحی تغذیه ای ومدیریتی را انجام دهید. اگر پرواربندی بره ها در فصول گرم انجام می گیرد، پشم چینی قبل از شروع آن و حمام دهی در طول دوره پرواربندی توصیه می شود.

در مناطقی که خطر طغیان کنه وجود دارد باید از حمام ضد کنه استفاده شود. کنسانتره گوسفندپرواری در طول دوره ومتناسب با نزدیک شدن به پایان دوره پرواربندی و نگهداری گوسفند افزایش یابد وبه همان نسبت غذاهای علوفه ای بتدریج کاهش یابد.
تغییرات جیره های غذایی می بایستی بتدریج انجام گیردازوقوع اسهال واختلالات گوارشی مشابه به دلیل اینکه تاثیرسوئی برافزایش وزن دارد جلوگیری کنید.از نگهداری دائمی آنها در محیط های سربسته و سایه دار جلوگیری کنید(برای جذب ویتامین دی) برای دام های کم سن و جوان استفاده از محرکهای رشد و افزودنیهای مجاز در حد معمول توصیه می شود در پرواربندی گوسفند ، سن، وزن و نژاد دام از اهمیت خاصی برخورداراست. واکسیناسیون به موقع و رعایت بهداشت از ضروریاتی است که باید در دامداری اجرا گردد.
پایان پرواربندی اصولاً مدت پرواربندی گوسفند یکصد روز است و هر زمان که اضافه وزن به دلیل اضافه شدن چربی بدن باشد بایستی پرواربندی خاتمه یابد. دراواخر پرواربندی ضریب تبدیل غذایی کاهش یافته وبه ازاء مصرف هر واحد جیره غذایی افزایش وزن بره ها اقتصادی نخواهد بود.

ArabicEnglishPersian
0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.