بیماری لنگیدن در جوجه مرغ ها

مطالب علمی
در این قسمت از مقاله به یک موضوع مهم و قابل تفکر در باره یکی از بیماری های مرغ اشاره خواهیم کرد که از همان آغاز تولد ممکن است جوجه ها در گیر آن شوند و قبل از رسیدن به کشتار بسیاری از آنها تلف شده و از بین بروند. جوجه های جدید به خاطر اصلاح نژادی که در آنها صورت گرفته است، بسیار حساس هستند چرا که هدف اصلاح نژادی در کنار به کار بردن روش های نامناسب و نوع پرورشی به منظور تولید گوشت و کسب سود بیشتر بود، بدون اینکه ساختار فیزیکی آنها را برای تحمل وزن سنگین شان در نظر داشته باشند و این امر  باعث بروز مشکلات پا در جوجه ها شد و امکان راه رفتن را از آنها گرفت. البته لنگیدن پای جوجه ها ممکن است تحت تاثیر عواملی چون تغذیه گله های مولد، شرایط جوجه کشی، عوامل ژنتیکی، اضافه وزن به خاطر سرعت رشد، تنش هایی که در محل پرورش به دلیل کثرت زیاد جوجه های گوشتی اتفاق می افتد و خیلی از عوامل دیگر ممکن است جوجه ها را درگیر این بیماری کند.

بیماری لنگیدن  در جوجه ها به دو نوع حاد و غیر حاد تقسیم می شود که در نوع اول 2 یا 3 درصد از کل جوجه های بیمار در ناحیه اسکلتی پا، مفاصل،تاندون، رباطها و اعصاب درد بسیاری احساس خواهند کرد چرا که مکانیزم دفاعی بدن آنها تحت تاثیر قرار می گیرد به طوریکه ممکن است پرورش دهنده مجبور باشد بسیاری از آنها را از سالن های پروشی حذف کند و نتیجه آن چیزی جز کاهش رشد و  از دست دادن آنها به خاطر گرسنگی و تشنگی ، نخواهد بود.

و در نوع دوم هم ممکن است بیشترین تعداد گله های پرورشی از جوجه ها را گرفتار کند به طوری که در هفته های اول تعداد کمی از جوجه ها به این بیماری گرفتار می شوند و قبل از اینکه بیماری در آنها شدت بگیرد خود به خود از خورن دان مصرفی امتناع خواهند کرد و رشدشان متوقف می شود که باید از سالن پرورشی حذف شوند.

دلایل مهم ناهنجاری لنگش در پای جوجه ها

  1. کمبود تغذیه
  2. شرایط ناموجه برای جوجه کشی
  3. رشد سریع
  4. تغییرات فصلی
  5. سن مولدین تخم گذار
  6. تراکم و عدم رعایت نکات بهداشتی

که به اختصار درباره هر کدام از آنها توضیح خواهم داد.

کمبود تغذیه : که این مورد بستگی به تغذیه مرغ های مولد دارد. در مقالات قبلی به این موضوع اشاره کرده بودم که مولدین تخم گذار، قبل از شروع جفتگیری و فصل تخمگذاری نیاز به دریافت بسیاری از منابع غذایی از قبیل انواع پروتئین، ویتامین، املاح و مواد معدنی دارند که یکی از دلایل مهم این بیماری عدم دریافت ویتامین D در مرغ های مولد است و نتیجه آن یک نطفه ضعیف و مبتلا به نرمی استخوان و مستعد برای ناهنجاری لنگش خواهد بود.

شرایط ناموجه برای جوجه کشی : یک پرورش دهنده با تجربه باید بداند که مادامی که دمای مناسب ، رطوبت و اکسیژن گیری کافی در اختیار تخم های نطفه دار قرار بگیرد، استحوان های جنین به صورت کاملا قرینه رشد پیدا می کند در غیر این صورت مخصوصا در 4 روز پایان جوجه کشی اگر نطفه ها به اندازه کافی دما، رطوبت و اکسیژن کافی را دریافت نکنند عدم تقارن در استخوان های بزرگ جوجه ها اتفاق می افتد.

رشد سریعاگر  پرورش دهندگان به خاطر منعت طلبی ها مادی  در تغذیه به جوجه های گوشتی افراط کنند و در کمتر از دوره تعین شده آنها را برای کشتار آماده کنند و ناپرهیزی های رژیمی اتفاق بیفتد، جوجه ها به ناهنجاری استخوانی و عدم توازن در بین بافت های بدنی و اسخوانی گرفتار می شوند چرا که باید استخوان های آنها هم از رشد کافی برخوردار باشددر غیر این صورت جوجه به خاطر وزن زیادی که خواهند داشت قادر به راه رفتن نخواهند بودو دسترسی آنها برای خوردن آب و غذا دچار مشکل می شود.

تغییرات فصلی :  زمانی که تغییرات فصلی اتفاق می افتد، در اسفند و مخصوصا شهریور ماه که هوا نسبتا خشکتر از ماه های دیگر است.، باید جریان هوا و رطوبتی که در سالن های پرورشی حکم فرماست با استفاده از مه پاش ها و دستگاه های رطوبت ساز قابل کنترل باشد در غیر این صورت خشکی هوا در در راه رفتن جوجه ها تاثیر گذار خواهد بود.

سن مرغ :  از زمانی  که مرغ شروع به تخمگذاری می کنند  تا مادامی که از تخم های آنها برای جوکشی استفاده می شود باید سن آنها را در نظر گرفت چرا که هر روزی که می گذرد سن مرغ از 28 روزگی تا 52 روزگی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و تخم هایی که می گذارد هر روز بزرگتر از روزهای قبل خواهد بود در نتیجه نطفه ایی که در این نوع تخم ها شکل گرفته است به طور متوسط تا 48 درصد مستعدی مبتلا شدن به هنجاری استخوانی هستند

راکم جوجه : کارشناسن و متخصصین صنعت طیور و پرورش دام به این نتیجه رسیدند که ناهنجاری حرکتی، زمانی اتفاق می افتد که  بیشتر از 39 کیلوگرم در هر متر مربع ترکم جوجه ها وجود داشته باشد چرا که در سلامت جسمی و فیزیکی آنها تاثیر گذار خواهد بود و امکان حرکت و فعالیت بیشتر را از جوجه ها می گیرد همچنین فضولاتی که جوجه ها دفع می کنند باعث تولید آمونیاک  و یک بستر مرطوب خواهد بود  که اگر با تراکم زیاد جوجه ها در یک فضای کمتر همراه باشد باعث افزایش مرگ و میر و همچنین ناهنجاری های حرکتی می شود.

راه های درمانی مناسب

مادامی که جوجه ها در سن پایین تری هستند و در فضای مناسبی قرار داشته باشند با خوراندن انتی بیوتیک ها و اعمال تاریکی می توان تا حدودی باعث کاهش و از بین رفتن عوامل بیماری زا شد ولی وقتی جوجه ها به آن گرفتار شدند باید به فکر حذف آنها از گله های پرورشی شد و برای اینکه متحمل درد زیادتری نباشند آنها را از بین برد.چیزی که بشریت به آن نیاز دارد برقراری توازن بین منفعت پرورش دهندگان طیور و اجبار کردن آنها به رعایت اصول اخلاقی است. تا باعث به وجود آمدن سیستم تولید گوشت ارگانیک شود.

ArabicEnglishPersian
0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.